пʼятницю, 17 травня 2013 р.

Заняття – тренінг "Монополія. Конкуренція"

Заняття – тренінг
Тема. Монополія. Конкуренція.
Мета: розглянути поняття «конкуренція», «монополія»; ознайомитися з видами монопольної конкуренції, олігополією; вивчити вплив і значення конкуренції в умовах ринкової економіки; розвивати пам'ять, увагу, економічне мислення, кмітливість і практичні навички; виховувати вміння відстоювати власну позицію, почуття поваги до  себе і товаришів.
Обладнання: роздатковий матеріал, маркер, папір.
Хід  заняття
Конкуренція – це життя
торгівлі і смерть торговців.
Елберт Хоббард
І.Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань
-         Назвіть загальні риси ринкової економіки.
-         Що таке «Економічна свобода» в економіці?
-         Як ринок вирішує проблему «Що виробляти»?
-         Що таке конкуренція? Якій формі власності це визначення притаманне найбільше? Чому?
-         Які наслідки конкуренції? Як ви розумієте поняття «монополія»? Як між собою пов’язані ці поняття?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної  діяльності
Конкуренція – явище, яке притаманне сьогоденню і стосується не тільки економічних відносин. У суспільстві також найкращих результатів досягає найрішучіша, найрозумніша та ініціативна людина, адже слово «конкуренція» значить «зіткнення». Зіткнення інтересів у різноманітних сферах діяльності. Гарно це чи погано? Цілком зрозуміло, для переможця це визнання, для переможеного – привід краще попрацювати над собою. Конкуренція – це потужний життєвий стимул. Бути найкращим майже неможливо, але бути необхідним цілком прийнято для кожного з нас.
            Конкуренція розвиває фантазію, притмушує мислити, експериментувати, діяти. У житті не завжди перемагає той, хто має більше грошей або «корисних» зв’язків.
            Конкуренція різноманітна і має різні стратегічні ігри, з якими ми і познайомимося на нашому занятті.

ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель:
            В умовах прагнення кожною фірмою максимізації прибутку, а отже, розширення  масштабів господарської діяльності, фірми виступають по відношенню одна до одної як конкуренти. Під економічною конкуренцією вважають змагання економічних агентів на ринку за надання переваги з боку споживачів.
            У конкуренції програє той, хто не може обертатися на віражах економічного прогресу.

            Однією з причин ворожості до конкуренції є те, що перед людьми у світі економіки завжди постає дилема: або докласти великих зусиль і випередити тих, хто досяг значних успіхів, або ж частково, а потім і повністю втратити свій прибуток. Конкуренція створює своєрідне економічне примушення, потребує підтримувати високу  ділову активність, постійно шукати нові можливості економічного зростання. У протилежному випадку треба піти зі сфери підприємництва, підкоритися втраті високих прибутків.


середу, 15 травня 2013 р.

БІЗНЕС-ІДЕЯ

ТЕМА. БІЗНЕС-ІДЕЯ.
Мета уроку: навчити учнів оцінювати та вибирати бізнес-ідею на основі принципів споживацької актуальності, прибутковості, конкурентоздатності, перспективності бізнес-ідеї та реальності розробки бізнес-плану.
Обладнання: роздатковий і демонстраційний матеріал.
Хід заняття
І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Цікава бізнес-ідея – запорука успішного бізнесу. Ви всі любите морозиво «Ескімо». Ідея виготовлення такого морозива зявилася випадково. Одного разу одинадцятирічний Френк Еппрсон випадково залишив увечері склянку з лимонадом на ганку будинка. У склянці була паличка для перемішування. Тієї ночі ударив мороз. Забудькуватий Френк виявив ранком крижаний циліндр із вмерзлою паличкою. Так у 1905 році було винайдено ескімо на паличці.
Років через десять або двадцять той самий Френк Епперсон щосили торгував прохолодними напоями в міському парку Окленда, штат Каліфорнія. Коли людині доводиться весь день стояти на ногах і вичавлювати сік із фруктів, вона починає поступово філософствувати. Епперсон вирішив: якщо вже доля звела з лимонадом, треба зайнятися ескімо. Він згадав про епізод із замерзлим у ту морозну ніч лимонадом і вирішив припинити торгівлю напоями.
            Він почав готувати лимонади, заморожені на паличці, і продавати їх у тому ж міському парку. Він називав ескімо «Епсикл», з’єднавши своє прізвище зі словом «айсикл» (icicle - бурулька). Спочатку цей товар нікого не зацікавив, навіть його власних дітей, які почали називати ескімо «Popsicle» (Батькові бурульки). Ця назва й закріпилася у дещо зміненому виді. «Popsicle» здобув найбільшу популярність на літніх спортивних іграх у 1920 році.


      ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
-         Сьогодні ми розглянемо ринок споживачів нашого міста і пошукаємо цікаві бізнес-ідеї для власного бізнесу.
IV. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя.
Бізнес-ідея може передбачати такі варіанти продукту фірми: новий продукт і новий ринок споживачів – найбільш ризиковий вид створення власної справи, однак прямо пов'язаний із підприємництвом і креативністю в бізнесі. Тут найголовніше – зорієнтуватися на споживача, його мотиви, потреби. Звичайно, перевірка ідеї передбачає маркетинговий аналіз і сегментацію потенційного ринку. Старий продукт і новий ринок споживачів. Тут ідеться про стадії зростання бізнесу та розширення ринку продукту. Якщо передбачається входження нового бізнесу зі старим продуктом, тоді слід враховувати прибутковість бізнес-продукту фірми, що створюється, реальні труднощі в боротьбі з конкурентами, можливість зайняти ринкові ніші.
Вибір сфери підприємництва та виду бізнесу за допомогою методу «мозковий штурм».
Група обирає секретаря, який фіксуватиме ті ідеї, що виникають під час штурму.
Проводиться первісне обговорення й уточнення умови задачі.
Головна мета – видати якомога більше можливих рішень. У тому числі тих, які,  на перший погляд, видаються не досить вдалими. Іноді є сенс припинити етап раніше, якщо ідеї вичерпалися.
Усі висловлені ідеї група розглядає критично за відповідними критеріями (додатковий матеріал). При  цьому дотримується основного правила: у кожній ідеї бажано знайти щось корисне, раціональне зернятко, можливість удосконалити цю ідею або хоча б застосувати в інших умовах.
Спікер або аналітик команди розповідає про найцікавіші ідеї та вписує їх до дерева рішень на дошці.
Результат
На дошці зображено дерево рішень класу (10-12 бізне-ідей).
Учитель:
-         Які види бізнес-продукту запропоновані?
-         Чи існує незадоволений попит на деякі види бізнес-продукту (старий продукт і новий ринок споживачів)?
-         Чи існують перспективи зростання попиту на новий (модифікований) бізнес-продукт на старому ринку?
-         Чи буде актуальним новий бізнес-продукт на новому ринку з позиції існування усвідомленої або неусвідомленої споживацької потреби?
Можливі варіанти ідей – прокат роликових ковзанів, оформлення свят кульками, боулінг, спортивний зал, косметичний салон, миття автомобілів, стоматологічна дитяча клініка з лікарями в казкових костюмах, квітковий магазин, магазин чистих продуктів, кав’ярня.

V. Закріплення вивченого матеріалу.
Виконання вправ на узагальнення та систематизацію навчального матеріалу.
-         Світ бізнесу надзвичайно багатогранний, ніби море. І важко орієнтуватись у ньому без компасу. А компас – це певні правила, якими має користуватися підприємець. Щоб заробити чималі гроші та нажити слави успішної людини, бізнес має знати три основні правила:
1.     На першому місці має бути турбота про покупця.
2.     Справа, яку ви розпочинаєте, має вам подобатися.
3.     Потрібно розрахувати свої сили.

Розглянемо таку ситуацію.
Двоє приятелів вирішили зайнятися бізнесом. Вони дуже люблять тварин. Перший вирішив заробити гроші, допомагаючи кому-небудь доглядати за тваринами, а інший надумав відкрити звіринець.
-         Як ви гадаєте, хто з них швидше досягне успіху в підприємницькій діяльності? Чому?
(Той, хто доглядає, наприклад, за чиїмсь собакою, заробляє гроші.
Йому не потрібні помічники. Його приятель, який вирішив створити звіринець, має менше шансів на успіх. Він зіткнеться з купою проблем: знайти кошти, купити тварин, корм, запросити обслуговуючий персонал. Подолати ці проблеми самотужки важко.)

Ситуація:
Ще в дитинстві Юрій навчався майстерно робити з різнокольорового дроту різні прикраси: персні, брошки, браслети. Він вирішив відкрити свою справу, втім, швидко розчарувався. Прикраси сьогодні ніхто не купує. У чому причина невдачі? (Вироблено товар, який вийшов із моди, а тому він не користується попитом.)
VI. Підсумок заняття.
Як визначається актуальність бізнес-продукту? (Існування споживацької потреби, яка пов’язана з бізнес-продуктом, наявність незадоволеного попиту на бізнес-продукт, існування або можливості появи вільної ринкової ніші.)
Які б поради ви дали тим, хто хоче заснувати власну справу? (На перше місце ставиться турбота про покупця; справа, яку ви розпочинаєте, має вам подобатися; потрібно розрахувати свої сили.)
VI. Домашнє завдання
Написати есе на тему: «Чи зможе обраний вашою творчою групою бізнес-продукт зайняти ринкову нішу нашого міста і зацікавити споживачів?».





Роздатковий  матеріал
Вправа «Перевірка ідей».
Учні за допомогою цього переліку питань перевіряють кілька з висунутих ідей. Якщо ідея не спрацювала, то вона не потрібна.
Питання
Так
Ні
Не впевнений
Треба більше інформації
1.     Це законно?




2.     Це спрацює?




3.     Це буде працювати довгий час?




4.     Це можна зробити?




5.     Чи ви можете зробити?




6.     У вас є конкуренти?




7.Чи це краще, ніж у конкурентів?




8.Чи буде на це попит?




9. Яка орієнтовна вартість?




10. Чому це не робили раніше?




11. Це безпечно?




12. Ви можете захистити свої ідеї (патенти, авторські права, торгові марки)?




13. Хто конкретно буде це купувати?




14. Навіщо  їм це купувати?




15. Чи варто розробляти ідею далі?




16. Ви можете зробити зразок?




17. Ви пропонуєте зразок чи послугу?




18. Скільки вам потрібно грошей, щоб почати?




19. Ви маєте необхідні навички чи вам треба найняти когось?




20. Скільки часу ви можете цьому приділяти?








Демонстраційний матеріал
Обмеження та критерії бізнес-ідеї продукту чи послуги створюваної фірми.

1.     Оригінальність і споживчий попит (актуальність);
2.     Реальність виробництва бізнес-продукту;
3.     Прибутковість ідеї бізнес-продукту;
4.     Перспективність (зростання, майбутнє) бізнес-ідеї.